Prečo pravda bolí?

25.05.2020

Trafil si. Trafila si. Nenávidím ťa! Bolí to! 

Nie..., nie Ty sa hneváš na seba. 

Necítiš nenávisť na mňa. 

To sa hneváš na seba, pretože tá pravda Ťa mení. 

Mení sa Tvoje vnímanie, myslenie a tá bolesť čo vnímaš je len o jednom. 

* O čom?

O emóciách, ktoré nepoznáš. Celé je to o emóciách, ktoré si nechcel vidieť. Emócie, ktoré nemáš pochopené. Nechcel si ich riešiť. Ale teraz prišli. A to bolí. To nahnevá. A ten hnev chceš prehodiť na mňa. Áno a to bolí. Bolí nás to oboch. 

Je ľahšie a oveľa príjemnejšie nevnímať pravdu. V istom slova zmysle ide o podrahový pud - inštinkt sebazáchovy. Tak trošku sme v tom nevinne, ak sa nám deje niečo veľmi zlé. Náš mozog (CNS) reaguje na záťažovú situáciu systémom: To nič, to preskočím. To nič, to prežijem. To nič, žijem, dýchaj. To nič, zajtra to vyriešime. Je to niečo ako inštinkt prežitia. Ak nás niekto klame, náš mozog zaznamená klamstvo a rýchlo vyhodnotí ohrozenie. Ak nás ohrozuje klamstvo v našej psychickej podobe, vtedy zvykne náš mozog inštinktívne spúšťať záchranný adrenalín, oxytocín do našich svalov. A my? 

My si povieme..To nič, dýcham, zajtra to vyriešim. Presne toto nás učí nevnímať pravdu reálne a bohužiaľ, ak nám to nikto nevysvetlí kým sme deti, tak sa naučíme pravdu aj nevidieť. A pravdu na srdce, kto vás to učil, že ten prvý pocit ak je zle nedobre je inštinkt prežitia? Nikto. 

Toto je jednoduchý dôvod, prečo pravdu nevieme zvládať. prečo sa jej stránime. Prečo sa jej vyhýbame a prečo, ak nás dobehne, - BOLÍ. Náš mozog si pamätá, kedy spustil inštinkt pre sebazáchovu. A vie aj to, že pravdu skôr či neskôr bude musieť ukázať. Ak budeme v bezpečí. 

Lenže my sa medzitým naučíme žiť bez pravdy. A tak jedného dňa, nám ju niekto povie. 

A to bolí. Bolí to preto, pretože nás nikto nenaučil pravdu spracovať. Dokonca ani ten náš mozog nám nepomohol. 

Ako spracovať pravdu? 

Ľútosťou?

Sebazaprením?

Priznaním sa?

Nie. To mozgu nepomáha. 

Ono stačí pripustiť, že asi ste to v minulosti neriešili tak, ako by ste potrebovali. 

Pravda, hoc aká je, nemusí bolieť, ak pripustíte pri jej objavení jednu vec. 

NENAUČILI SME SA JU SPRACOVAŤ. Ak pravda bolí, znamená to jedno. Nepoznáte emócie, ktoré prináša, pretože ste vtedy-dávno neboli pripravený ju spracovať. A váš mozog to vedel. Preto spustil inštinkt prežitia. 

Pravda má iné emócie. Toto si zapamätajte. 

Emócie sú iné a inak sa správajú v tele. A to môže pre vás znamenať šok. A ten šok neskúsený človek preloží ako bolesť. 

Skúste ten slovník zmeniť z pocitu, ktorý sa podobá na bolesť na pocit šoku a nespracovania. Ušetríte si minimálne 50% záťaže vlastnej psychiky. 

"Si ma šokoval... počkaj spracujem to."

Znamená pre váš mozog, ste pripravený vidieť a počuť pravdu.